+90 212 243 23 37ENGLISH

Time lapse nedir?

Türkçeye “zaman atlama” veya “zaman atlamalı video” olarak çevirilen “time lapse” bir fotoğrafçılık tekniğidir. “Hızlı fotoğraf” , “hızlandırılmış video” gibi isimlerle de anılan bu teknik, filmin orijinal hızında (örnek saniyede 25 kare) daha uzun aralıklarla çekilmiş fotoğrafların video haline getirilmesi esasına dayanır.

Örneğin; saniyede 30 kare (fps) akan bir filmde dakikada 1 kare çekilmiş fotoğrafları, saniyede 30 kare olarak oynattığınızda, normalden çok daha hızlı akan bir video elde etmiş olursunuz. Elde etmiş olduğunuz video ile, uzun sürede gerçekleşen olayları (tabiat olayları, inşaat, çevre düzenleme vb.) hızlandırılmış olarak izleyiciye sunabilirsiniz.

Zaman atlamalı (time lapse) fotoğraflama ve videolar günümüzde en çok: ulusal projelerin, inşaat projelerinin, büyük etkinlik ve organizasyonların, doğa olaylarının takip edilmesinde, arşivlenmesinde ve tüm sürecin kısa bir video ile sunumu için kullanılan bir prodüksiyon tekniğidir.

Time lapse projelerini genel olarak ikiye ayırabiliriz:

1 - Kısa süreli time lapse : güneşin doğuşu, bir limanın gün içindeki trafiği, bir fuarın alanının kuruluşu, bir ofisin dekorasyon süreci… vb.

2 - Uzun süreli time lapse : bir inşaat projesinin 2-3 sene boyunca temelden finale kadar fotoğraflanması, bir geminin inşa sürecinin her anının fotoğraflanması, bir marinanın veya bir limanın seneler boyunca fotoğraflanması.

Uzun süreli time lapse videolara günümüzde aşağıdaki nedenlerle ihtiyaç duyulmaktadır:

Time lapse tekniğinde en önemli konu fotoğraf kalitesidir. Video ve TV endüstrisinde Ultra HD ve 4K denilen video çözünürlükleri yaygınlaşmaktadır. Elde edilecek nihai çıktının beklentileri karşılaması gerekmektedir. IP kamera, güvenlik kameraları ya da HD amatör ürünlerle yapılan time lapse videolar amaçlanan kaliteden çok uzaktır.

Zaman atlamalı videoları oluştururken SLR kalitesinde profesyonel fotoğraflama çok önemlidir. Ayrıca, time lapse projesini yöneten kişinin fotoğraf için doğru konumu belirlemesi, doğru kamera ve lens seçimi, kameranın parametrelerinin doğru ayarlanması çok önemlidir.

Uzun süreli time lapse videolarda fotoğraf kalitesinin en baştan en son ana kadar korunması ve kameranın pozisyonunun daima istenilen pozisyonda kalması elde edilecek video için çok önemlidir.

Uzun süreli time lapse projelerinde karşılaşılan zorluklar:

Ekipmanın sahada muhafaza edilmesi:
Bir fotoğraf makinesini bir inşaat alanında 2 sene boyunca çalıştıramazsınız. Toz, yağmur, kar gibi faktörlerden etkilenmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir ve yeri siz istemedikçe asla değişmeyecek şekilde monte edilmelidir

Enerji sağlanması:
Uzun süre fotoğraflama gerektiren bir tabiat projesinde muhtemelen elektrik bulamazsınız, piller ise 3-5 saat idare edeceğinden bir çözüm değildir. Bu gibi durumlarda güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve bu enerjiyi depo edecek ve fotoğraf sisteminize enerji sağlayacak bir sistem oluşturmak gereklidir. Şantiyelerde elektrik olsa dahi çoğu zaman düzensizdir, kesintiler olur ve sisteminiz zarar görebilir, proje fotoğraflarınız kesintiye uğrayabilir.

Ekipmana erişim:
2 sene boyunca fotoğraf makinemizin başında bekleyemeyeceğimize göre, yada sık sık proje alanına giderek sistemi kontrol edemeyeceğimize göre, internet üzerinden sisteme ulaşabilmek ve sistemin tüm özelliklerini kontrol edebilmek vazgeçilmez bir özelliktir.

Depolama alanı:
Çektiğiniz yüksek kalitedeki fotoğraflar dosya ebatı olarak da büyük depolama alanı gerektirir. 2-3 senelik bir projede resimlerin makine üzerinde tutulması hem riskli hemde depolamanın yetersiz kalması nedeniyle imkansıza yakındır. Natilon, çekilen fotoğrafları anında bulut sunucuya transfer eder. Böylece çekilen her fotoğraf sahadan uzakta profesyonel sunucularda tutulur. Sağlıklı olarak transfer edilen fotoğraflar sistem belleğinden kaldırılır. İstenirse, sistem üzerinde 1 hafta gibi yedekte tutulması da mümkündür.

Teknik problemler:
Focus ayarının kayması, fotoğraf çekim sıklığının değiştirilmesi, ışık değerinin değiştirilmesi gibi ihtiyaçlarda, sahaya gitmek ve belki 20-30mt yükseklikteki bir direğe çıkmak projenizi zorlu bir yola sokabilir. İnternet üzerinden sistemle ilgili sağlık raporu almak, olumsuz durumlara karşı erken uyarı bildirimleri almak, sistemin tüm fonksiyonlarının internet üzerinden kontrol edilmesi Natilon tarafından sağlanmaktadır.

Projenizle ilgili sorularınızı cevaplamaktan memnuniyet duyarız

Natilon Ekibi

Time Lapse Kullanım Alanları

Top